- מציג ציטוטים 1 - 15 מתוך 28 תוצאות עבור הערך עמוס עוז
» סדר רשימה לפי:
"
משפחה איננה מירוץ שליחים, ומקצוע אינו לפיד.
{ מתוך הספר "סיפור על אהבה וחושך" }
6.5
 
"
יש די והותר כאב מסביב, ואסור להוסיף כאב. כדאי, אם אפשר, לצמצם. לא לזרות עוד מלח על-גבי פצעים פתוחים.
{ מתוך הספר "מנוחה נכונה" }
6.5
 
"
לב טיפש, אל תהיה עייף וממולח אלא חוגג ומלא שמחה.
{ מתוך הספר "מנוחה נכונה" }
6.7
 
"
יונתן שתק. הוא לא אהב מלים ולא בטח בהן. בלבו ידע תמיד כי רוב האנשים זקוקים ליותר אהבה מכפי שהם יכולים להשיג, ומכך נובעות כל מיני השתדלויות משונות ואף מגוחכות לקשור קשרים ולהתקרב אל אנשים זרים בעזרת מלים רבות. כמו כלבלב עזוב, חשב יונתן, כלבלב רטוב שמכשכש לא רק בזנבו אלא בכל המחצית האחורית של גופו כדי לשאת חן בעיניך ולקבל ממך לטיפה.
{ מתוך הספר "מנוחה נכונה" }
7.6
 
"
תמיד נדמה לי שאני מפסיק אותך באמצע. ואפילו כשאת שותקת.
{ מתוך הספר "מנוחה נכונה" }
8.9
 
"
עכשיו, בן עשרים ושש ולו הליכות עצורות או מהורהרות, התעורר בו רצון להיות סוף-כל-סוף לבדו ובלי אחרים ולהתחיל לבדוק מה יש; כי לפעמים תקפה אותו ההרגשה שחייו עוברים בתוך חדר סגור מלא דיבורים ועשן ובו מתנהל בלי הרף איזה ויכוח יגע בנושא משונה וברעש גדול. והוא לא ידע מה הדבר ולא רצה להתערב אלא לקום ולצאת וללכת למקום שבו אולי מחכים לו אך לא יחכו בלי סוף ואם יאחר יאחר.
{ מתוך הספר "מנוחה נכונה" }
7
 
"
כל בן-אדם – פלנטה. אין מעבר. רק מנצנץ מרחוק מתי אין עננים באמצע.
{ מתוך הספר "קופסה שחורה", מפי הדמות 'וולודיה, אבא של אלק' }
5.8
 
"
עזבי. אני חי לבדי ובשקט. שוכב כל לילה בעשר וישן בלי חלומות. קם כל בוקר בארבע לעבוד על מאמר או הרצאה. כל התשוקות כבר כבו.
{ מתוך הספר "קופסה שחורה" }
- -
 
"
על אחד מענפי התאנה הצומחת בחצר תלויה כל השנים קערית מוחלדת. אולי דייר אשר נפטר מזמן השליך אותה אי-פעם מחלון הקומה הגבוהה ובתוך נפילתה נתפסה בענפים. כאשר נכנסנו לגור כאן, כבר מכוסה חלודה היתה הקערית מבעד לחלון המטבח. ארבע, חמש שנים. גם רוחות-החורף החזקות לא הטיחוה ארצה. ובכן, בבוקר חג ראש השנה עמדתי אני ליד כיור המטבח ובמו עיני ראיתי איך נשרה הקערית מן העץ. רוח לא נשבה בה, חתול או צפור לא זיעזעו את הענפים. רק חוקים חזקים שאינני יודעת אותם הבשילו אותו רגע. המתכת התפוררה והכלי נחבט ארצה. רוצה אני לכתוב זאת כך: כל אותן השנים ראיתי אני מנוחה שלמה בדבר אשר איזו זרימה פנימית סמויה התרחשה בו כל אותן השנים.
{ מתוך הספר "מיכאל שלי", מפי הדמות 'חנה גרינבאום' }
9.6
 
"
גם הצוללת נאוטילוס היתה ונבראה ועדיין היא בחיים, חולפת בנבכי הים גדולה מוארת ונטולת-קול מתחת לאוקינוס אפרפר מצולב זרמים חמים בסובכי מערות תת-מימיות בשרשי האלמוגים בארכיפלאגוס מחליקה פנימה ופנימה בתנופה קישחת והיא יודעת לאן ולמה והיא איננה מונחת כאבן ולא כאשה עייפה.
{ מתוך הספר "מיכאל שלי", מפי הדמות 'חנה גרינבאום' }
5.5
 
"
תפרו לחנה הקטנה שמלת-שבת חדשה, לבנה כשלג. נעלים יפות עשו לה מעור-זאמש אמיתי. ובמטפחת יפה של משי קישטו את תלתליה כי לחנה'לה היו תלתלים בהירים. יצאה חנה אל הרחוב והנה פחמי זקן כורע תחת כובד השק השחור. והשבת היתה קרובה. קפצה חנה לעזור לפחמי לשאת את שק הפחם כי לב רגיש היה לחנה'לה הקטנה. והנה שמלתה מפוחמת וגם נעלי-הזאמש מזוהמות. פרצה חנה בבכי מר כי ילדה טובה נקיה ומסודרת תמיד היתה חנה'לה הקטנה. שמע הירח הטוב במרומים את קול בכיה ושלח קרניו לגעת בה לטובה ולהפוך כל כתם לפרח-פז וכל רבב לכוכב-זהב. כי אין בעולם צער שאי-אפשר להפכו לשמחה גדולה.
{ מתוך הספר "מיכאל שלי", מפי הדמות 'חנה גרינבאום' }
8.8
 
"
בכמה מקומות נעצר מיכאל כדי להראות לי את התבניות הגיאולוגיות ולקרוא בשמן. האם יודעת אני כי הים הקדמון כיסה את ההרים האלה לפני מאות אלפי שנים?

"בסוף כל הזמנים שוב יכסה ים את ירושלים," אמרתי אני בתוקף.
{ מתוך הספר "מיכאל שלי", מפי הדמות 'חנה גרינבאום' }
6.4
 
"
אבי המנוח יוסף אמר בכמה הזדמנויות: אין לאנשים פשוטים שום אפשרות לבדות שקר גמור. כל העמדת-פנים היא גילוי-פנים. כמו שמיכה חרפית הרבה יותר מדי קצרה, כשמנסים לכסות את הרגלים יוצא הראש וכשמנסים לכסות את הראש מציצות הרגלים: אנשים ממציאים תירוץ פיקחי כדי להסתיר משהו, ואינם מרגישים בכך שהתירוץ מגלה בינתים איזו אמת רעה. אבל מצד שני, אמת צרופה הורסת הכל ואיננה בונה שום דבר. מה נשאר לאנשים פשוטים? נשאר לנו רק להביט ולשתוק. להביט ולשתוק, זאת צריכים לעשות כאן.
{ מתוך הספר "מיכאל שלי", מפי הדמות 'חנה גרינבאום' }
9.3
 
"
מי שאינו מבחין בין דרגות שונות של רוע – הופך להיות משרתו של הרוע.
9.5
 
"
כשהייתי ילדה היה לי הרבה כוח לאהוב ועכשיו כוחי לאהוב הולך למות, אינני רוצה למות.
{ מתוך הספר "מיכאל שלי", מפי הדמות 'חנה גרינבאום' }
9