- מציג ציטוטים 1 - 10 מתוך 19 בקטגוריית שואה
» סדר רשימה לפי:
"
למצוא את המקור של החולי שלנו במשהו חיצוני לנו, משהו ספציפי שניתן לזהות ולהכחיד, זו אבחנה קוסמת מאוד. לומר שמקור הצרות שלנו אינו בנו, אלא ביהודים, ולהמשיך משם עם חיסול היהודים, זהו מרשם שיכול לזכות באהדה רבה.
{ מתוך הספר "הלך הרוח הנלהב, ופתגמים נוספים" }
5.8
 
"
לא אוכל לתאר בפניכם את התנאים בהם חיים עתה יהודי הגטו. רק יחידים יחזיקו מעמד. השאר ייספו במוקדם או במאוחר. גורלם נחרץ. כמעט בכל מקומות המחבוא, בהם מסתתרים אלפים, אי אפשר להדליק נר מחוסר אוויר. באמצעות המשדר שלנו שמענו שידור נפלא של תחנת השידור 'שוויט' על הלחימה שלנו. העובדה שזוכרים אותנו מעבר לחומות הגטו מעודדת אותנו במאבקנו. חלום חי וקיים. ההגנה העצמית בגטו הפכה לעובדה. ההתנגדות היהודית המזוינת והנקמה הפכו למעשה. הייתי עד ללחימה מופלאה ומלאת גבורה של הלוחמים היהודים.
9.9
 
"
מה שעבר עלינו לא ניתן לתאר במילים. נפל דבר שהוא למעלה מחלומתינו הנועזים ביותר. הגרמנים ברחו פעמיים מן הגטו. פלוגה אחת שלנו החזיקה מעמד 40 דקות והשנייה למעלה משש שעות. כמה פלוגות שלנו התקיפו את הגרמנים אשר נמלטו. אבדותינו בכח אדם מעטות ביותר. אף זה הישג. יחיאל נפל כחייל גיבור על ידי מכונת הירייה. אני מרגיש שמתרחשים דברים גדולים והדבר אותו העזנו לבצע ערכו רב ועצום.
9.9
 
"
הננו בתוך תוכם של החלאה והניוון. בתוך הזוהמה הזאת נטושה מלחמתנו. אל נשכח שהכבדה במלחמות היא המלחמה בנו עצמנו: לא להתרגל ולא להסתגל לתנאים אלה! המסתגל חדל להבחין בין טוב לרע - הוא נעשה עבד בגוף ובנפש. בכל אשר יקרה אתכם, זכרו תמיד: אל תתרגלו! אל תסתגלו! מרדו במציאות הזאת!
9.7
 
"
(הפוליטיקה הסותרת של אלכס שטיינר)

נקודה ראשונה: הוא היה חבר במפלגה הנאצית אבל לא שנא יהודים. או בעצם, כל אדם אחר.
נקודה שנייה: עם זאת, בינו לבין עצמו לא היה יכול שלא לחוש הקלה כלשהי (או גרוע מכך - שמחה!) כאשר בעלי עסק יהודיים סולקו מעסקיהם - התעמולה בישרה לו שזה רק עניין של זמן לפני שנחיל חייטים יהודים יופיע ויגנוב את לקוחותיו.
נקודה שלישית: אבל האם פירוש הדבר שיש לגרשם כליל?
נקודה רביעית: המשפחה שלו. כמובן, עליו לעשות ככל שביכולתו כדי לפרנס אותם. אם פירוש הדבר להיות במפלגה, פירוש הדבר להיות במפלגה.
נקודה חמישית: במקום כלשהי, עמוק בפנים, היה גירוי בליבו, אבל הוא הקפיד שלא לגרד אותו. הוא פחד ממה שעלול לדלוף החוצה.
{ מתוך הספר "גנבת הספרים" }
8.8
 
"
הלהבות הכתומות נופפו לקהל בשעה שנייר ודפוס התמוססו בתוכן. מילים בוערות נקרעו ממשפטיהן. בצד האחר, מעבר לחום המטושטש, היה ניתן לראות את החולצות החומות וצלבי הקרס משלבים ידיים. לא ראיתם בני אדם. רק מדים ושלטים.
{ מתוך הספר "גנבת הספרים" }
10
 
"
אחי בני האדם, תנו לי לספר לכם איזה זה קרה. אנחנו לא אחיך, אתם עונים, ואנחנו לא רוצים לדעת. אמת זה סיפור קודר, אבל גם מאלף- ממש מעשה מוסר, אני מבטיח לכם. זה עלול להיות קצת ארוך, ככלות הכל קרו הרבה דברים, אבל אם במקרה אתם לא ממהרים, אולי תמצאו את הזמן. בנסוף על כך, זה נוגע לכם: אתם עוד תראו כמו שזה נוגע לכם.
{ מתוך הספר "נוטות החסד" }
10
 
"
כי האצבע שתלחץ על הכפתור הזה שיכול להפוך את העולם לתוהו ובוהו, היא לא אצבע אלוהים, אלא אצבע האדם.
9.4
 
"
אושוויץ - לא השטן יצר ולא אלוהים, אלא האדם.
9
 
"
שום אדם אל יחרוץ משפט על שלא שאל את עצמו בכנות גמורה, אם לא היה נוהג ממש כך במצב דומה.
{ מתוך הספר "האדם מחפש משמעות" }
9.5