- מציג ציטוטים 1 - 10 מתוך 37 בקטגוריית התבוננות עצמית
» סדר רשימה לפי:
"
עכשיו, בן עשרים ושש ולו הליכות עצורות או מהורהרות, התעורר בו רצון להיות סוף-כל-סוף לבדו ובלי אחרים ולהתחיל לבדוק מה יש; כי לפעמים תקפה אותו ההרגשה שחייו עוברים בתוך חדר סגור מלא דיבורים ועשן ובו מתנהל בלי הרף איזה ויכוח יגע בנושא משונה וברעש גדול. והוא לא ידע מה הדבר ולא רצה להתערב אלא לקום ולצאת וללכת למקום שבו אולי מחכים לו אך לא יחכו בלי סוף ואם יאחר יאחר.
{ מתוך הספר "מנוחה נכונה" }
7
 
"
חוק פיסיקת החיפוש העצמי הוא משהו כזה: אם אתה די אמיץ להשאיר מאחור כל דבר שמוכר ומנחם, וזה יכול להיות כל דבר- מביתך ועד טינות ישנות ומרות -ולצאת למסע חיפוש אחר האמת בין אם חיצוני או פנימי ואתה באמת מוכן לראות בכל דבר שקורה לך במסע הזה כרמז, ואתה מוכן לקבל כמורה כל אחד ואחד שאתה פוגש בדרך. ואם, מעל הכל ,אתה מוכן להתמודד ולסלוח לכמה אמיתות קשות מאוד בנוגע לעצמך אזיי, האמת לא תיעלם מעיניך.
{ מתוך הספר "לאכול, להתפלל, לאהוב" }
9.6
 
"
יש אמיתות כואבות כל כך שאנו מגלים על עצמנו, שרק הבושה מדרבנת אותנו להשלים איתן. ויש דברים עצובים כל כך, שרק הנפש שלך יכולה לבכות עליהם למענך.
{ מתוך הספר "שאנטראם" }
8.8
 
"
כשאדם מחטט לעצמו בנשמה הוא מעלה לא פעם דברים שיכלו להישאר שם נסתרים מעין רואה.
{ מתוך הספר "אנה קארנינה" }
8.4
 
"
"ואני בתוך הגולה", האני הפנימי אינו מתגלה לאדם, רק לפי מדת הטהרה והקדושה שלו, לפי המידה שבה הנשמה מאירה באדם. חטא האדם הראשון בכך שהתנכר לעצמו, בכך שהקשיב לדעתו של הנחש ואיבד את קולו הפנימי. חטא כשלא ידע להשיב תשובה ברורה לשאלה "איכה!?". חטא עם ישראל כשהלך אחרי אל זר מפני ששכח את עצמיותו. חטאה הלבנה כשקנאה בשמש איבדה את שמחת חלקה כשהשוותה את עצמה אל זולתה. וכה הולך העולם וצולל באובדן האני של כל אחד, של הפרט ושל הכלל. באים מחנכים מלומדים מסתכלים בחיצוניות, מסיחים דעה גם הם מן האני, ומוסיפים תבן על המדורה, משקים את הצמאים בחומץ, מפטמים את המוחות ואת הלבבות בכל מה שהוא חוץ מהם, והאני הולך ומשתכח. וכיוון שאין אני, אין הוא, וודאי וודאי שאין אתה.
{ מתוך הספר "אורות הקודש" (ג' ק"מ) }
9.9
 
"
האדם היחידי שהייתי באמת רוצה להכיר לעומק הוא אני.
{ מתוך המחזה "מניפתה של ליידי וינדרמיר", מפי הדמות 'מר דאמבי' }
9.2
 
"
חשוב בשביל עצמך, והנח גם לאחרים את הזכות לעשות כן
9.4
 
"
אין אנו ממציאים את פשר קיומנו, אלא בעצם - רק מגלים אותו
{ מתוך הספר "האדם מחפש משמעות" }
9.1
 
"
לא כל מי שלועג לכבלים גם משתחרר מהם.
{ מתוך הספר "למאטיס יש את השמש בבטן" }
8.6
 
"
מודעות עצמית היא מתת נעלה, אוצר יקר כחיים עצמם. היא המייחדת אותנו כבני אדם. אבל נלווה אליה מחיר יקר: פצע הכיליון. על קיומנו מאפילה בלי הרף הידיעה שנגדל, נפרח, ובאורח בלתי נמנע ניבול ונמות.
{ מתוך הספר "להביט בשמש" }
10