- מציג ציטוטים 1 - 10 מתוך 19 בקטגוריית יהדות
» סדר רשימה לפי:
"
ואין ליהודי עיניים? אין ליהודי ידיים, איברים, צורה, חושים, מאוויים, רגשות? ולא כמו הנוצרי מאותו הלחם הוא אוכל, באותם כלי נשק הוא נפצע, באותן מחלות הוא מתייסר, באותן רפואות הוא מתרפא, באותו קיץ חם לו ובאותו חורף קר לו? אם תדקרו אותנו - לא נזוב דם? אם תדגדגו אותנו - לא נצחק? אם תרעילו אותנו - לא נמות? ואם תתעללו בנו - האם לא נתנקם?
{ מתוך המחזה "הסוחר מוונציה" }
9.6
 
"
[פגישה רשמית עם האפיפיור פאול ה-6, ה-20 בינואר, 1973:] איש הצלב, שעומד בראש הכנסיה שצלב הוא סימלה, שתחתיה נהרגו דורות יהודים. אני לא יכולתי להתחמק מההרגשה, זה תקוע איתי. והוא הרגיש זאת - כשיהודיה יושבת מולו.
7.3
 
"
אין במדינה [ארה"ב] אנשים פטריוטים יותר מאלו שמוצאם עברי, ואשר שירתו יחד איתי תחת אותן פקודות, או תחת פיקודי.
6.7
 
"
עבור רוב האנשים, מתוך הכרח, לחם ובשר הם בעדיפות ראשונה, דת שנייה.
{ מתוך המאמר "בנושא היהודים" }
8.4
 
"
אני משוכנע שברוסיה, באוסטריה ובגרמניה תשע עשיריות מהעוינות כלפי יהודים נובעת מאי-היכולת של הנוצרי הממוצע להתחרות בהצלחה עם היהודי הממוצע בעסקים, עסקים הוגנים או מפוקפקים כאחד.
{ מתוך המאמר "בנושא היהודים" }
8.6
 
"
כשיהודי נצרך לקבץ נדבות, אחיו מושיעים אותו מהצורך לעשות כן. מוסדות הצדקה היהודיים נתמכים בכסף יהודי, ובשפע. הם אינם מכריזים על כך בחוצות העיר; זה נעשה בצנעה; מבלי לנדנד, להציק או להטריד אותנו. הם נותנים לנו מנוחה, ומעמידים לנו דוגמא - דוגמא אשר איננו מצליחים לחקות; משום שמטבענו איננו נותני חינם, ועל מנת שנעזור לאביון יש לצוד את תשומת לבנו לאט ובהתמדה.
{ מתוך המאמר "בנושא היהודים" }
9.6
 
"
היהודי אינו לומד מן ההיגיון אלא מן הקטסטרופה. הוא אינו פותח מטריה למראה שמים מעוננים, אלא נרטב תחילה ואז לוקה בדלקת ריאות.
6.4
 
"
אם הסטטיסטיקה מדויקת הרי שהיהודים הם רק אחוז אחד של הגזע האנושי. כוכב קטן מהבהב, עכור ועלוב, האובד בזוהר שביל החלב. הגיוני שכמעט ולא היה צריך לשמוע אודות היהודי, אבל שומעים, ותמיד שמעו עליו. הוא זוהר ככוכב לכת בשמיים לא פחות מן המעצמות הגדולות. חשיבותו המסחרית מרקיעה שחקים בחוסר כל יחס למספרו באוכלוסייה הכללית. תרומתו לרשימת הכבוד של אישים בספרות, מדע, אומנות, מוסיקה, כלכלה, רפואה ומדעי הרוח חורגת מכל קנה מידה. הוא ידע להילחם על נפשו, בכל הדורות, גם כאשר ידיו כפותות לאחור. מותר לו להתהדר בכך. המצרים, הבבלים והפרסים קמו בזמנם, מילאו את שמינו ככוכבי שביט עד שזיוום דעך ונמוג לחלוטין; בעקבותיהם באו היוונים והרומאים ברעמים כבירים עד שנשתתקו ונעלמו; עמים אחרים זינקו והחזיקו בלפיד הגדול עד שכבּה, וכיום הם יושבים בחשכה תחת השמש. היהודי ראה את כולם, ניצח את כולם ועוד איננו מראה סימני התדרדרות, גם לא תופעות שלזיקנה, לא תשישות ולא אובדן תנופה. ערנותו לא כהתה וחכמתו לא פגה. כל הברואים חדלים פרט ליהודי, כל עוצמה כורעת רק שלו שרירה וקיימת. מהו סוד חיי הנצח?
{ מתוך המאמר "בנושא היהודים" }
9.7
 
"
העם היהודי הוא כמו דשן, כשמפזרים אותו הוא עוזר לחקלאות לצמוח, לעומת זאת, כשמרכזים אותו במקום אחד הוא סתם מסריח.
8.1
 
"
איני יכול לצייר לי יהודי בלי אמונה באלוהים.
8.4