- מציג ציטוטים 60 - 70 מתוך 2817 בקטגוריית פילוסופיה וחכמה
» סדר רשימה לפי:
"
כל יום אני נותנת לעצמי הרבה עצות טובות, חבל שאין אני מקשיבה להם.
{ מתוך הספר "על הדברים החשובים באמת" }
9
 
"
כשאדם מחטט לעצמו בנשמה הוא מעלה לא פעם דברים שיכלו להישאר שם נסתרים מעין רואה.
{ מתוך הספר "אנה קארנינה" }
8.4
 
"
מאחר ולנשמה יש שורשים עמוקים בחיי החברה ובחיים הפרטיים וערכיה כה הפוכים מן העניינים המודרניים, הדאגה לנשמה יכולה בהחלט להפוך לפעולה רדיקלית, אתגר עבור נורמות מקובלות.
{ מתוך הספר "חינוך הלב" }
8.3
 
"
בדרכו חזרה אל ביתו הרהר יעקב ושקל, כי רק רווח יעמוד לו מן המוות: לא יהא לו כל צורך לאכול או לשתות, לא יהא עליו לשלם מיסים ואף לא יוכל לעלוב בבני האדם. ומאחר שאין האדם שוהה בקברו שנה אחת, כי אם מאות ואלפי שנים, הריהו משתכר, אם לערוך חשבון, רווח עצום ורב. החיים מביאים לאדם הפסדים. המוות, לעומתם, מצמיח אך טוב. שיקול זה יש בו אמנם מן ההיגיון. ועם זאת, הלא רע הדבר ומעליב; מה טעם בסדר מוזר זה שעלי אדמות, שחיים, הניתנים לאדם פעם אחת בלבד, חולפים עליו בלא כלום?!
{ מתוך הסיפור הקצר "כינורו של רוטשילד" }
9.8
 
"
"ואני בתוך הגולה", האני הפנימי אינו מתגלה לאדם, רק לפי מדת הטהרה והקדושה שלו, לפי המידה שבה הנשמה מאירה באדם. חטא האדם הראשון בכך שהתנכר לעצמו, בכך שהקשיב לדעתו של הנחש ואיבד את קולו הפנימי. חטא כשלא ידע להשיב תשובה ברורה לשאלה "איכה!?". חטא עם ישראל כשהלך אחרי אל זר מפני ששכח את עצמיותו. חטאה הלבנה כשקנאה בשמש איבדה את שמחת חלקה כשהשוותה את עצמה אל זולתה. וכה הולך העולם וצולל באובדן האני של כל אחד, של הפרט ושל הכלל. באים מחנכים מלומדים מסתכלים בחיצוניות, מסיחים דעה גם הם מן האני, ומוסיפים תבן על המדורה, משקים את הצמאים בחומץ, מפטמים את המוחות ואת הלבבות בכל מה שהוא חוץ מהם, והאני הולך ומשתכח. וכיוון שאין אני, אין הוא, וודאי וודאי שאין אתה.
{ מתוך הספר "אורות הקודש" (ג' ק"מ) }
9.9
 
"
יהי כל דבר שייך למי שמיטיב עימו.
הילדים לאימהות הטובות,
והאדמה - למי שמשקה אותה מים.
{ מתוך המחזה "מעגל הגיר הקווקזי" }
10
 
"
קל יותר להיות חכם עבור אחרים מאשר עבור עצמך.
{ מתוך הספר "אמרות" }
9.9
 
"
מוחות בינוניים בדרך כלל מבטלים כל דבר שנשגב מהבנתם.
{ מתוך הספר "אמרות" }
9.9
   
"
אין לכם מה למהר. לביקור אצל אלוהים הכל מגיעים בזמן. עד היום לא היו איחורים, גם מחר לא יהיו.
9