- מציג ציטוטים 50 - 60 מתוך 2817 בקטגוריית פילוסופיה וחכמה
» סדר רשימה לפי:
"
מלחמת האבות והבנים היא מלחמה בין תפיסות עולם שונות הפורצות בתקופת מפנה, כגון זו שהייתה בין השקפת העולם הדתית הישנה ובין ההשכלה, בין האידיאליזם והריאליזם, בין המשטר הישן ובין הדמקורטיה, או בין התבוללות ובין התנועה הלאומית בישראל. האם על מלחמה מעין זו אנו נדונים? דלות לשון, דלות תרבות, יהירות, חוסר נימוס, העדר צרכים רוחניים עמוקים וכו' אינם "השקפת עולם".
{ מתוך הספר "נפש ורוח בחינוך" }
8.5
 
"
‎כל בני האדם סבורים שחכמתם עולה כמה מונים על זו של ההמונים - דהיינו כל בני האדם מלבדם ומלבד עוד כמה מתי מספר אותם הם מאשרים בשל פרסומם או משום שדעתם תואמת את דעתם...קשה להם להאמין כי אמנם יש רבים שהם חכמים כמותם. שהרי את חריפות שכלם רואים הם מקרוב ואילו את זו של אנשים אחרים רואים הם מרחוק.
{ מתוך הספר "לוויתן" }
10
 
"
הוא חש בפירכוס של התרגשות מכיוון שידע באופן אינסטקטיבי מי זאת היתה, או לפחות מי הוא היה רוצה שתהיה זאת, וברגע שאתה יודע מה אתה רוצה שתהיה האמת, אינסטינקט הוא דרך מצויינת לדעת שזו אכן האמת.
{ מתוך הספר "היו שלום ותודה על הדגים" }
7.5
 
"
האושר הוא בושם שאינך יכול לצקת על אחרים מבלי שכמה טיפות ממנו יפלו גם עליך.
{ מתוך הספר "החיפוש אחר הציפור הכחולה" }
9.5
 
"
חוכמה היא בסך הכול פיקחות שהסירו ממנה את כל התעוזה. אני מעדיף להיות פיקח מאשר חכם. רוב האנשים החכמים שאני מכיר עושים לי כאב ראש, אבל מעולם לא פגשתי גבר או אישה פיקחים שלא נהניתי מחברתם.
{ מתוך הספר "שאנטראם" }
8.6
 
"
יש אמיתות כואבות כל כך שאנו מגלים על עצמנו, שרק הבושה מדרבנת אותנו להשלים איתן. ויש דברים עצובים כל כך, שרק הנפש שלך יכולה לבכות עליהם למענך.
{ מתוך הספר "שאנטראם" }
8.8
 
"
סימן ראשון של ראשית דעת הוא הרצון למות. חיים אלה נראים בלתי נסבלים, חיים אחרים בלתי מושגים. שוב אינך מתבייש ברצון למות. אתה מבקש לעבור מן התא הישן השנוא עליך, לחדש, שעוד תלמד לשונאו. ומצטרף לכך שריד של אמונה כי תוך כדי המעבר יופיע במקרה האדון במסדרון יביט באסיר ויאמר: "את זה אל תחזירו לכלא. הוא יבוא אלי."
{ מתוך הספר "מחברות האוקטבו" }
8.8
 
"
לא רק רשעות ותככנות הן שגרמו לאנשים לעצב, היה זה גם בלבול וחוסר הבנה; מעל הכל היה הכישלון לתפוס את האמת הפשוטה שאנשים אחרים הם אמיתיים בדיוק כמוך.
{ מתוך הספר "כפרה" }
8.2
 
"
ידידי הקטן לא הסביר לי דבר. אולי חשב בליבו כי לא שונה אני ממנו.
{ מתוך הספר "הנסיך הקטן" }
8.7
 
"
התשוקות נעשות מרושעות ונוכלות, אם מסתכלים עליהן ברשעות ונוכלות.
{ מתוך הספר "אנושי, אנושי מדי" }
8.8