- מציג ציטוטים 120 - 130 מתוך 2817 בקטגוריית פילוסופיה וחכמה
» סדר רשימה לפי:
"
האדם אינו יכול להיות חופשי מבלי לדעת שהוא תלוי בצורך, משום שהחופש שלו תמיד מושג באמצעות ניסיונות שאף פעם לא מצליחים לגמרי לשחרר את עצמו מן הצורך.
{ מתוך הספר "המצב האנושי" }
9.5
 
"
מי שרוצה להיאבק בשקר, חייב לגבור על חמישה קשיים לפחות. למצוא את האומץ לכתוב את האמת, את החוכמה לזהות אותה, את האמנות להשתמש בה כנשק, את כושר השיפוט לבחור באלה אשר בידיהם תהיה לה השפעה ואת העורמה להפיץ אותה בקרבם.
{ מתוך המאמר "חמישה קשיים בכתיבת האמת", מתוך המקבץ "מטעם 27 - ספר ברכט" }
9.6
 
"
מה שאנו קוראים לו זכויות אדם נחשב בעבר כאפיון כללי של המצב האנושי, ששום רודן לא יכול היה להפקיעו. אובדנה של זכות זו גורר איתו אובדן של משמעות הדיבור ואובדן כל הקשרים האנושיים. במילים אחרות, אובדן של כל מה שהוא מן המאפיינים המהותיים ביותר של חיי אנוש.
{ מתוך הספר "יסודות הטוטליטריות" }
10
 
"
החוכמה היא מעין ערגה, והאדם החכם משול לגנן, שיצירתו לא תקיף לעולם את חוכמתו.
{ מתוך הספר "שנת הגנן" }
9.8
 
"
הוא הביט החוצה אל הרחוב. "אינך יכול שלא לתהות, כשאתה מסתובב בעיר. האם אנחנו שונים? אולי גם אנחנו נלכדנו בחלום כלשהו." הוא החווה לעבר ההמון שנע לאורך הרחוב ואמר, "הדברים שמסתובבים להם בראש, הדברים שהם מאמינים בהם. מי יודע עד כמה הם אמיתיים? בעיני, כולנו נראים עכשיו כמו שירים מהלכים, כמו נובלות מהלכות, וכל זה נראה אמיתי רק בפעמים היחידות שבהן מישהו הורג מישהו."
{ מתוך הסיפור "ההופעה", מתוך הספר "נוכחות", מפי הדמות 'הרולד מיי' }
8.5
 
"
לפיכך, חייו של החכם מתפרשים על פני זמן רב מאד, וכל הדורות עומדים עליו לשרתו כאילו היה אל. שילוב כל הזמנים לכדי זמן אחד מאריך את חייו.
9.5
 
"
כל דור יתרום את חלקו, וכל דור נכבד מקודמיו.
{ מתוך הספר "על קוצר החיים" }
8.6
 
"
מדוע נלין אפוא על הטבע? הוא נהג בנדיבות: החיים, אם אמנם תדע לנהלם, הנם ארוכים. ואולם, יש מי שאוחזת בו תאוות בצע שאינה יודעת שהובעה ויש מי שנתקף בשקידה עמלנית על מלאכות מיותרות; יש מי ששיכור מיין ויש מי שנרדם בבטלה.
{ מתוך הספר "על קוצר החיים" }
10
 
"
לא זמן מועט יש בידינו אלא שאנו מאבדים זמן רב. חיינו ארוכים דיים והם נקצבו לנו ברוחב לב לשם הגשמת הדברים הגדולים ביותר, אם רק נכלכל אותם בתבונה עד תומם. ואולם, כאשר הם נמוגים בגלל בזבזנות ורשלנות, כאשר אין הם מוקדשים ולו לדבר טוב אחד, הרי שרק כשקצנו דוחק אנו מבינים שחיינו חלפו מבלי שהבחנו בכך.
{ מתוך הספר "על קוצר החיים" }
- -
 
"
נסה להזכר מתי היתה דעתך נחושה, כמה מימיך עברו עליך לפי ייעודם, מתי היו עתותיך בידיך, מתי לבשו פניך את ארשתם הטבעית ומתי היתה נפשך חפה מדאגה.
{ מתוך הספר "על קוצר החיים" }
10